Acer Aspire 3 A317-33 A317-33-P9JT 17.3" Notebook - HD+ - 1600 x 900 - Intel Pentium Silver N6000 Quad-core (4 Core) 1.10 GHz - 8 GB RAM - 256 GB SSD - Pure Silver - Windows 10 Home - Intel UHD Graphics 615 - English (US), French Keyboard - 7.50 Hour Bat
★★★★★ 4.5 45 reviews
Price when purchased online
Free shipping Free 30-day returns
Sold and shipped by ssbbqfest.com
Price when purchased online
How do you want your item?
You get 30 days free! Choose a plan at checkout.
Shipping
Arrives May 18
Free
Pickup
Check nearby
Delivery
Not available
Free 30-day returns Details
Product details
Category
Acer Aspire 3 A317-33 A317-33-P9JT 17.3" Notebook - HD+ - 1600 x 900 - Intel Pentium Silver N6000 Quad-core (4 Core) 1.10 GHz - 8 GB RAM - 256 GB SSD - Pure Silver - Windows 10 Home - Intel UHD Graphics 615 - English (US), French Keyboard - 7.50 Hour Battery Run Time - IEEE 802.11a/b/g/n/ac Wireless LAN Standard
Maximum Power Supply Wattage 45 W
Battery Chemistry Lithium Ion (Li-Ion)
Number of Cells 2-cell
Battery Energy 36.70 Wh
Maximum Battery Run Time 7.50 Hour
Package Contents
  • Aspire 3 A317-33-P9JT Notebook
  • Lithium Ion Battery
  • AC Adapter
Security Features
  • Firmware Trusted Platform Module (TPM) solution
  • Kensington lock slot
  • BIOS Passwords:
  • User
  • Supervisor
  • HDD
Environmentally Friendly Yes
Environmental Certification RoHS
Operating System Windows 10 Home
Operating System Architecture 64-bit
Operating System Platform Windows
Upgradable Windows OS Yes
Optical Drive Type No
Solid State Drive Interface PCI Express
Solid State Drive Configuration 1 x 256GB
Total Solid State Drive Capacity 256 GB
Maximum Memory Supported 16 GB
Standard Memory 8 GB
Memory Technology DDR4 SDRAM
Memory Card Reader No
Number of Total Memory Slots 2
Bluetooth Yes
Wireless LAN Yes
Wireless LAN Standard IEEE 802.11a/b/g/n/ac
Bluetooth Standard Bluetooth 5.0
Ethernet Technology Gigabit Ethernet
Weight (Approximate) 2.60 kg
Color Pure Silver
Height 0.82" (20.90 mm)
Width 15.89" (403.50 mm)
Depth 10.38" (263.70 mm)
Sound Mode Stereo
Speakers Yes
Microphone Yes
Microphone Type Digital
Number of Speakers 2
Finger Print Reader No
Front Camera/Webcam Yes
Front Camera/Webcam Resolution 0.3 Megapixel
Keyboard Yes
Pointing Device Type TouchPad
TouchPad Features Multi-touch Gesture
Keyboard Localization French
English (US)
Numeric Pad Yes
HDMI Yes
Network (RJ-45) Yes
Number of HDMI Outputs 1
Total Number of USB Ports 3
Number of USB 2.0 Ports 1
Headphone/Microphone Combo Port Yes
Number of USB 3.2 Gen 1 Type-A Ports 2
Cache 4 MB
Processor Speed 1.10 GHz
Processor Type Pentium Silver
Processor Model N6000
Processor Core Quad-core (4 Core)
64-bit Processing Yes
Processor Manufacturer Intel
Burst Frequency 3.30 GHz
Product Type Notebook
Manufacturer Part Number NX.A6TAA.001
Manufacturer Website Address http://www.acer.ca
Manufacturer Acer, Inc
Product Model A317-33-P9JT
Product Name Aspire 3 A317-33-P9JT Notebook
Product Line Aspire 3
Product Series A317-33
Brand Name Acer
Aspect Ratio 16:9
Screen Resolution 1600 x 900
Screen Size 17.3"
Screen Mode HD+
HDCP Supported Yes
Graphics Controller Manufacturer Intel
Graphics Controller Model UHD Graphics 615
Graphics Memory Accessibility Shared
Display Screen Type LCD
Backlight Technology LED
Correction of product information
Correction Request Form
Customer ratings & reviews
4.5 out of 5
★★★★★
45 ratings | 18 reviews
How item rating is calculated
View all reviews
5 stars
83% (37)
4 stars
4% (2)
3 stars
2% (1)
2 stars
1% (0)
1 star
10% (5)