Asus ZenBook Pro Duo UX581 UX581LV-XS94T 15.6" Touchscreen Notebook - 4K UHD - Intel Core i9 (10th Gen) i9-10980HK 2.40 GHz - 32 GB RAM - 1 TB SSD - Celestial Blue - Intel HM470 SoC - Windows 10 Pro - Intel UHD Graphics with 6 GB - In-plane Switching (IP
★★★★☆ 4.0 86 reviews
Price when purchased online
Free shipping Free 30-day returns
Sold and shipped by ssbbqfest.com
Price when purchased online
How do you want your item?
You get 30 days free! Choose a plan at checkout.
Shipping
Arrives May 18
Free
Pickup
Check nearby
Delivery
Not available
Free 30-day returns Details
Product details
Category
Asus ZenBook Pro Duo UX581 UX581LV-XS94T 15.6" Touchscreen Notebook - 4K UHD - Intel Core i9 (10th Gen) i9-10980HK 2.40 GHz - 32 GB RAM - 1 TB SSD - Celestial Blue - Intel HM470 SoC - Windows 10 Pro - Intel UHD Graphics with 6 GB - In-plane Switching (IPS) Technology - IEEE 802.11ax Wireless LAN Standard
Number of Cells 8-cell
Keyboard Backlight Yes
Maximum Power Supply Wattage 230 W
Front Camera/Webcam Yes
Infrared Camera Yes
Chipset Manufacturer Intel
Chipset Model HM470
Standard Memory 32 GB
Memory Technology DDR4 SDRAM
Operating System Windows 10 Pro
Operating System Platform Windows
HDMI Yes
Total Number of USB Ports 2
Number of USB 3.2 Gen 2 Type-A Ports 2
Package Contents
  • ZenBook Pro Duo UX581 UX581LV-XS94T Notebook
  • AC Adapter
Environmentally Friendly Yes
Environmental Certification RoHS
Screen Size 15.6"
Screen Mode 4K UHD
Touchscreen Yes
Graphics Controller Manufacturer Intel
Graphics Controller Model UHD Graphics
Graphics Memory Capacity Up to 6 GB
Graphics Memory Technology GDDR6
Graphics Memory Accessibility Dedicated
Display Screen Type LCD
Display Screen Technology In-plane Switching (IPS) Technology
Bluetooth Yes
Wireless LAN Yes
Wireless LAN Standard IEEE 802.11ax
Drive Type SSD
Total Solid State Drive Capacity 1 TB
SSD Form Factor M.2
Weight (Approximate) 2.50 kg
Color Celestial Blue
Height 0.94" (24 mm)
Width 14.02" (356 mm)
Depth 8.82" (224 mm)
Processor Speed 2.40 GHz
Processor Type Core i9
Processor Model i9-10980HK
Processor Manufacturer Intel
Maximum Turbo Speed 5.30 GHz
Processor Generation 10th Gen
Product Type Notebook
Manufacturer Part Number UX581LV-XS94T
Manufacturer Website Address http://www.asus.com
Manufacturer ASUS Computer International
Product Model UX581LV-XS94T
Product Name ZenBook Pro Duo UX581 UX581LV-XS94T Notebook
Product Line ZenBook Pro Duo
Product Series UX581
Brand Name Asus
Correction of product information
Correction Request Form
Customer ratings & reviews
4 out of 5
★★★★☆
86 ratings | 35 reviews
How item rating is calculated
View all reviews
5 stars
75% (65)
4 stars
8% (7)
3 stars
4% (3)
2 stars
2% (2)
1 star
11% (9)